NÁVRH A PROJEKCIA CHLADIACEHO OKRUHU

V rámci výstavby novej výrobnej haly v areáli spoločnosti NEMAK Slovakia bol realizovaný návrh a projekcia chladiaceho systému vysokotlakých vstrekovacích lisov (HPDC).

Systém chladenia sa skladá z dvoch oddelených okruhov, medzi ktorými prebieha výmena tepla prostredníctvom stojatého doskového výmenníka s tepelným výkonom 3700 kW. Zdrojom chladu je zostava autonómnych chladiacich zariadení, skladajúca sa z 2 kusov chillerov, vrátane funkcie suchého chladenia, s celkovým chladiacim výkonom 2961 kW. Teplonosnou látkou je 35%-ná glykolová zmes, ktorá je cirkulačnými čerpadlami vedená cez výmenník naspäť do chladiacich zariadení.

Teplo vznikajúce v HPDC zariadeniach počas procesu odlievania je odoberané demineralizovanou chladiacou vodou vyrábanou systémom reverznej osmózy.

  

tech schema na webJPG  

Požiadavky na systém:

∙Udržiavanie konštantnej teploty 21±1°C chladiacej vody na vstupe do HPDC zariadení pri vonkajšej teplote vzduchu -19°C – 39 °C.

∙Ekonomická prevádzka – riadenie výkonu hlavných prvkov systému v závislosti na potrebe chladiacej vody.
∙Kontinuálne monitorovanie a autonómna regulácia kvality technologickej vody.

DSC_9699JPG

DSC_9704JPG

RIEŠENIE:

Navrhnutý chladiaci systém je projektovaný tak, aby boli garantované výstupné parametre aj v prípade najnepriaznivejších podmienok, napr. zvýšená vonkajšia teplota. Nadriadený systém kontinuálne monitoruje hydraulické a taktiež aj elektrické parametre jednotlivých uzlov, na základe ktorých reguluje výkon kompresorových chladiacich zariadení a čerpacích agregátov, čím je možné dosiahnuť značné úspory elektriny. Pre maximalizáciu prevádzkovej spoľahlivosti systému sú všetky meracie prvky a tak isto aj cirkulačné čerpadlá zdvojené, čiže v prípade poruchy je možná ich oprava bez potreby odstavenia systému. Sekundárna strana chladiaceho okruhu je prepojená s pôvodným systémom, čiže aj pôvodný systém môže byť zásobovaný demineralizovanou vodou upravenou reverznou osmózou.

 

Investor: Nemak Slovakia s.r.o.

Realizácia projektu: 2018/2019